Kocour

Max av Betty Lee*D

Narozen: 28.04.2014

NFO red-tabby/cl-white

Amber nosič

Otec : Jo Jo Jumping Jack av Sira

Matka : Inka vom Traumkönig

Testy:

 

Jak jsme hledali amber chovného kocoura

Chovat norskou lesní kočku, která má ambice vychovat koťata vzácné barvy amber, je v České republice poměrně dost obtížné. Až donedávna existoval monopol jednoho amber kocoura v Čechách. Takový stav jednak deformuje ceny krytí a jednak, nese neskutečně omezující podmínky prodeje budoucích koťat. Přitom barvy amber jsou významným zpestřením plemene norských lesních koček. Tak když jsme zjistili, že za krytí kocourem, nosičem barvy amber (nikoliv amber kocoura, to je rozdíl), je požadováno 15 tisíc Kč a ještě k tomu je třeba ponechat na chov jen jedno kotě a jedno můžete prodat, ostatní koťata dát sterilizovat, zkusili jsme hledat kocoura v sousedním Německu. Tam za krytí podobným kocourem je cena podobná, stejná omezení a navíc zákaz prodeje v Německu. Jistě chovatelé si chrání linii svého chovu, jde vesměs o špičková zvířata, která mají velmi dobré výstavní výsledky, jejich chov je velmi drahou záležitostí, ale na druhou stranu chov má jít směrem k získání co nejlepších jedinců a ona vyjmenovaná omezení tomuto záměru příliš nenapomohou. Oslovili jsme kolem deseti chovatelů, a jen jeden v Čechách a jeden v Německu souhlasil s krytím. Ostatní s nějakou výmluvou krytí neumožnili. Došli jsme k závěru, že řešením je pořízení vlastního chovného kocoura. Oslovili jsme chovatelku v Holandsku a uspěli. Měli jsme rezervovaného amber kocourka z dobrého chovného prostředí. Bohužel kocourek Ivar onemocněl a chovatelka zrušila prodej a vrátila zálohu. Sledovali jsme tento příběh a nakonec finančně přispěli i na léčbu kocourka. Snad se alespoň sebere natolik, aby zůstal naživu v chovné stanici.

V tomto momentě jsme přes naše známé v Sasku dostali kontakt na novou chovnou stanici v Sasku-Anhaltsku, a tam jsme získali, z prvního vrhu, kocourka Maxe AV Betty Lee, který je nosičem barvy amber. Ukázalo se, že je to sice nová chovná stanice, ale s velkou rodinnou tradicí chovu norských lesních koček (první NFO v NDR, pět let dříve než norky u nás) a s velmi perspektivními kočkami. Děkujeme oběma chovatelkám, Angelice a Betty Lee Bischoph že nám Maxe umožnily získat. Kocourek Max je krásný a má předpoklady stát se špičkovým chovným kocourem. Bude velký, už jako pětiměsíční vážil 3,5 kg.

Vzhledem k tomu, že máme i velmi perspektivní kočičku, která je rovněž nositelkou amber genu, budeme se snažit o větší rozšíření norek této vzácné, krásné barvy v České republice.

První koťata budou pravděpodobně na jaře 2015, nechceme krytí uspěchat.

Norky jsou nádherná zvířata, největším chovným kocourem na světě je právě norský lesní kocour. Jsou přizpůsobeny i pro chov v bytě. Mají přátelskou povahu, prakticky okamžitě se sžijí se se psy nebo s jinou kočkou. Rádi zájemcům o chov poradíme.