Damián

Damián z České horské, CZ

(2000 – 2015)

Náš Damián se narodil v České Kamenici v srpnu 2000. Černobílý sibiřský kocourek nás provázel více než čtrnáct let. Když jsme ho jako kotě přivezli poprvé na chalupu, rozběhl se a šup na nejvyšší strom. Ještě že jsme měli dlouhý žebřík. Žena pro něj vylezla.

Byl to pan kocour, lpěl na volnosti pohybu, a proto byl, především v posledních létech, téměř stále na chalupě. Nechali jsme mu udělat dvířka a měl přístup přes kůlnu do chalupy, kde měl nasypáno granulí a přístup k vodě. Občas na něj, přes týden, dohlédla sousedka. Damián byl spokojen, ale přesto nás vyhlížel a jak jsme vystoupili z auta přiběhl a mazlil se. Protože ostatní kočky nemají volný pohyb v okolí chalupy, ty mají voliéru a celou chalupu k dispozici, každou chvíli seděl u dveří a mňoukáním si vynucoval vypuštění.

Domů se vracel jen spát nebo najíst. Naučil se ale okamžitě přiběhnout, jakmile se brousil brouskem nůž. To byl signál, že se krájí maso. A syrové, to on strašně rád.

Vychytal v okolí chalupy všechny hraboše, bohužel i nějaké rejsky a ptáčky.

Byl bojovník a nestrpěl v okolí chalupy konkurenci. Občas utržil i nějaký šrám. Jednou jsme přijeli a měl oteklou tlamu a visel mu z ní špičák. Náš veterinář ho ošetřil, zub vytrhl, ale zjistil zánět a zasaženou čelist. Bohužel, tento defekt postupně vyvrcholil nezhoubným nádorem na dásni, který se nedal léčit. Zkusili jsme všechno, co bylo dostupné, ale Damián přestával jíst, občas se kousl do nateklé dásně a tekla mu krev. Přijímal s obtížemi jen syrové maso a syrové ryby. Bylo vidět, že bojuje, ale pomalu se ztrácel před očima.

Vzali jsme ho domů a věnovali jsme mu veškerou péči. V syrovém mase jsme mu podávali prášky. Dvakrát dostal antibiotika. Konzultovali jsme jeho stav s několika veterináři. Byli jsme ujištěni, že jediným východiskem bude uspání.

Bohužel, měli pravdu. Žena donesla Damiána k našemu veterináři a byla u něj do konce. Já bych nemohl.

A tak náš Damínek je zase zpátky na chalupě, ale tentokráte už napořád. Leží tam pod stříbrným smrkem ve svém pelíšku.

A pátého ledna, na okně, kde Damián sedával, vykvetl bílý hyacint…